Trafika
informace, rady, návody, tipy, vtipy...

    V naší trafice najdete tu správnou všehochuť informací, rad, zajímavostí, rozhovorů se zajímavými osobnostmi či náměty na cyklistickou vyjížďku - prostě vše, co se jakkoliv dotýká cyklistiky. Máte-li i vy něco zajímavého, neváhejte a zašlete nám to - my to v naší Trafice nabídneme ostatním!

Odkaz na starší články naleznete na konci

I. Cyklistická poradna

II. Cyklistické osobnosti, reportáže

III. Soutěže

IV. Cyklistické výlety a maratóny

V. Tiskové zprávy

VI. Veselý cyklista


I. Cyklistická poradna KPO

Průměrná rychlost je prevít, ale odpor vzduchu je ještě horší
Průměrná rychlost je prevít, ale odpor vzduchu je ještě horší. A ten, kdo alespoň občas usedne na kolo poháněné vlastní silou, mi musí dát za pravdu. Pokud totiž jedu do kopce a tím definitivně likviduji představy o slušné průměrné rychlosti, mám určitou naději, že jednou také pojedu z kopce, kde si trochu odfrknu...

Povinná výbava jízdních kol
Mnoho dotazů v naší redakční schránce se týká povinné výbavy jízdních kol. Povinná výbava vozidel při provozu na pozemních komunikacích je nově upravena od 1. srpna 2002 vyhláškou 341/2002 Sb.

Tréninkový plán a deník v jednom
Přemýšleli jste už o přípravě podle tréninkového plánu? Máte tréninkový deník? Že na to nemáte čas ani peníze? Právě proto je tu letošní vánoční dárek KPO!
KPO všem přeje příjemné prožití vánočních svátků a pohodu, spoustu překvapení pod vánočním stromem a co nejméně kalorií v těle :-)

Lékař KPO radí: posez na kole
Další dopis, došlý na naší adresu, se zajímá o práci paží a trupu při jízdě na kole. Košatou odpověď na toto téma najdete v pokračování odpovědny Fyziologické poradny KPO. Jako bonus načerpáte znalosti o některých příčinách bolestí zad u cyklistů i necyklistů a k tomu i postřehy o časovkářské poloze (ne, s polohou misionářskou to společného nemá nic :-). Sledujte stránky KPO - vždy něco navíc!

Fyziologická poradna KPO
Chcete vědět, co se děje pod na pergamen vyjetou, do temné hnědi vypraženou a do hladka oholenou kůží vašich nedostižných nohou? Jak jíst, pít a trénovat, aby byly ještě vyjetější a nedostižnější? Za jaké potravinové doplňky peníze utratit a co jsou jen peníze do bezedných kapes šarlatánů? Co je vlastně nandrolon a co EPO? Čtěte a žasněte!

Průměrná rychlost je prevít
První ze seriálu teoretických pojednání o cyklistice. Logistik KPO v něm pátrá po pravdě o průměrné rychlosti cyklisty.

Průměrná rychlost je prevít, ale odpor vzduchu je ještě horší
Průměrná rychlost je prevít, ale odpor vzduchu je ještě horší. A ten, kdo alespoň občas usedne na kolo poháněné vlastní silou, mi musí dát za pravdu. Pokud totiž jedu do kopce a tím definitivně likviduji představy o slušné průměrné rychlosti, mám určitou naději, že jednou také pojedu z kopce, kde si trochu odfrknu.

Pravidla výživy pro cyklistiku
Mnoho cyklistů, zvláště při zdolávání dlouhých tras, podceňuje základní zásady výživy a způsobuje si tak zbytečné komplikace, které mohou vést až k předčasnému ukončení jízdy. Aby se Vám nic takového nemohlo přihodit, náš příspěvek shrnuje základní  principy výživy cyklisty.

Prohlídka kola před jízdou
Dlouhé trasy na kole vyžadují nejen přípravu po stránce tělesné, ale kladou veliké nároky i na Vaše kolo. K zajištění bezpečnosti a dobrého stavu kola zkontrolujte svůj bicykl několik dní před jízdou podle následujícího popisu

Jak na extrémní výkony na kole
Mnozí z vás jistě vyzkoušeli či se teprve chystají na nějakou extrémně dlouhou jízdu na kole. O tom, že je to mnohdy těžší, než očekával, se přesvědčil nejeden cyklista. Velmi důležitou a bohužel často opomíjenou součástí je i správná strava. Proto přinášíme rady, jak se na takovéto enormní výkony připravit nejen po stránce fyzické a technické, ale i z pohledu správné životosprávy.

Jak pokořit kopce
Není nic, co by bylo pro každého cyklistu větší výzvou než jízda v kopcích. Je to také ten nejvěrnější ukazatel výkonnosti a jezdecké pohody. A nemusí se jednat zrovna o závodníka. Pokořit náročné stoupání a trápit se přitom co nejméně (jednoduché to v horách nikdy nebude a ani by to nebylo ono...) je cílem snažení každého, kdo pravidelně usedá na kolo.
Zdroj: Velo 9/2000

Kdo maže, ten...
Chemik KPO
se v rámci naší technické poradny dělí o praktické zkušenosti jak a čím po náročné jízdě promazat a ošetřit bicykl.

Nebojte se techniky – i Adam má computer na kočárku
Částečně návod na montáž cyklocomputeru na jiný stroj než bicykl, částečně něco, co se v předmětu Základy techniky nedozvíte.

Horská kola škodí mužům
Prezident KPO vysvětluje, proč nejezdí na horském kole a jeho zánovní Scott visí již několikátou sezónu bez povšimnutí na háku.

Jak správně brzdit
Jak bezpečněji jezdit na kole, správně brzdit a naklánět se v zatáčkách radí náš specialista Zbyněk.

Rychlejší a chytřejší
Kdo rád jezdí ve skupině, určitě si občas dopřeje trochu vzrušení a vytržení z monotónnosti silničních tréninků a nemusí to být činnost zdaleka vyhrazená pouze pro teenagery. Každý z nás někdy s kamarády "špurtuje na ceduli". Ano, tyhle krátké sprinty k určenému bodu zpestří vyjížďku a budují rychlostní schopnosti. V profesionálním měřítku to rozhoduje o velkých vítězstvích, ať už v hromadných dojezdech nebo v únicích menších skupin. Kdo by však nechtěl být rychlejší, porazit kamaráda?
Zdroj: Velo 11/2000

S GPS už na kole nezabloudíte
Znáte to. Vracíte se v podvečer z výletu. Domů to máte ještě pár desítek kilometrů a už by jste nejraději byli pod teplou sprchou. Silnice se stáčí dolů za les, a... sakra, tady měla přeci být křižovatka na Jílové (každý si jistě doplní svoje oblíbené místo)?! Točíte se na dvoře bývalého JZD a přemýšlíte, jak z toho ven. Nezoufejte - naše technická poradna je vám na blízku.

Zimní příprava
Typický čtenář našich stránek sice neřeší tabulkové poměry objemů všeobecné a speciální zimní přípravy a mnohdy dá spíše na subjektivní pocity, proč si však nevyslechnout názory expertů na toto téma? Mezi odborníky panuje různorodost pohledů na podstatu zimní přípravy, přesto nejsou v příkrém rozporu a v mnohém se spíše doplňují.
Zdroj: Velo 12/2000

Kola, kola, kolečka
Základem každého kola je rám. Evoluce se však pochopitelně nevyhnula ani zapleteným kolům. Při pohledu do balíku jezdců cyklistických maratónů stále ještě převládají klasiky, ale zřetelně lze sledovat nástup novinek roztodivných konstrukcí.

Chcete se připravovat jako Lance Armstrong? Seznamte se s jeho osobním kaučem!
Dnešní svět nezná hranic. Ráno můžete snídat doma u počítače a na webu si objednat lístky na koncert v Metropolitní opeře v New Yorku, abyste večer mohli usednout do první řady. Můžete vyrazit do tepla a tam najíždět kilometry na stejných silnicích jako Ullrich, Olano a spol. nebo si zaskočit na tréninkový kemp s Overendem či Tomacem. Ale proč se trmácet tak daleko, když vaše tréninkové úsilí může sledovat osobní trenér Lance Armstronga? Samozřejmě díky internetu.- představuje možnosti Internetového trenéra.
Zdroj: Velo 1/2001

Pozor, teď jedeme my, pánové!
Slýcháme to ze všech stran: Myslete víc na nás, na ženy. Nejsme jen na milost vzaté přívažky našich bicyklu holdujících partnerů. Také my máme své specifické cyklistické požadavky. Ženy-cyklistky se chtějí odlišit, žádají speciální produkty a speciální rady, jízdu na kole prostě vnímají jinak než muži. Když se k tomu přidá fakt, že těžko bychom mezi ostatními sportovními odvětvími hledali pro vzájemné vyžití obého pohlaví podobně univerzální pohybovou aktivitu, ženská cyklistika v tom nejširším slova smyslu se zřejmě stane fenoménem právě začínajícího století.
Zdroj: Velo 2/2001

Amatérský guláš
Abychom si správně vyložili základní pojem "amatérská cyklistika", je nutné podívat se trochu, či spíše poměrně dost hluboko a celkem podrobně do historie. Důležité je také upozornění, že se jedná ryze o cyklistiku v českých poměrech, bez rozdílu disciplín, věku či pohlaví a jejím zařazením není žádná zákonná úprava ani charakter přístupu k tréninku či závodům. Amatérská cyklistika je fenoménem dnešní doby, u nás navíc v posledních letech hybatelem celého cyklistického hnutí.
Zdroj: Velo 3/2001

Z cyklistického deníčku Dušana P.: nejlépe udělám, když své kolo daruji
Úspěch našeho Radka Procházky na Hýskově a hned týden na to na dalším závodě UAC - Kobří pomstě (zase kolem 10. místa v 2. divizi) je jasným důkazem toho, že technika není na prvním místě.
Já jsem minulý rok těžce zainvestoval do rekonstrukce svého silničního kola. Přestavba byla tak mohutná, že mi z mého původního miláčka moc nezbylo. Vidíte, a jezdím pořád stejně - pomalu. Z toho by se dalo lehce usuzovat na nesmyslnost mého počínání...

Nabíječka na kolo aneb máš vybito, tak šlapej
Jedete si klidně po opuštěné silnici, když tu náhle telefon připevněný k řídítkům vašeho kola zoufale zapípá a oznámí vám, že baterie je vybitá. Buď ho necháte pomalu umřít, nebo jen sklopíte dynamo k přednímu kolu a začnete nabíjet. Jaké to je živit mobil vlastní silou?
Zdroj: MOBIL.CZ

Individuálně pospolu
Cyklistika se řadí mezi individuální sporty. Podobná odvětví si mnozí sportovci volí z jednoho důvodu - jejich výsledek závisí pouze na nich samotných a nemůže jej ovlivnit kupříkladu slabší spoluhráč. Pro poměření sil však většinou stanou všichni pohromadě na jedné startovní čáře, v případě cyklistiky pak v jednom "balíku", jehož pravidla je třeba dodržovat, a jiná se dodržovat v konečném výsledku vyplatí. V tu chvíli dostává individualita specifický rozměr. Řeč bude o pohybu v cyklistickém balíku, a to rozhodně nejen při závodech.

Zdroj: Velo 4/2001

Hruška na dvě jabka
Jedna z prvních zkušeností, s níž se střetne každý cyklista-nováček ve skutečném profesionálním světě, souvisí s tělesnou hmotností. "Musíš zhubnout," znějí obvykle slova šéfa stáje. A je úplně jedno, že dotyčný vzhledem k zastoupení svého tělesného tuku o nějakém shazování vůbec neuvažuje. Přitom většinou nejde o pouhá deka, ale celé kilogramy.
Zdroj: Velo 7-8/2001

 Neutuchající romantika
Stále máme tendenci se přesvědčovat o tom, že horská kola jsou odvětvím mladým. Málokdo si uvědomuje, jak dlouho už tenhle fenomén zasahuje miliony svých vyznavačů - třetí možná čtvrtou generaci bikerů. Víte, že mountain bike je tady s námi minimálně celé čtvrtstoletí a že jeho průkopníci jsou dnes vesměs usedlí padesátníci?

Zdroj: Velo 9/2001

 Tréninková poradna
V poslední době nastal boom různých tréninkových poraden. Ani stránky cyklistického klubu H-H Smíchov nezůstávají pozadu. Je přímo nutností vztyčit maják v moři nebezpečných rad pochybných "odborníků", častěji však šamanů, a zamezit tak újmám na zdraví sportující populace!
Zdroj: H-H Smíchov

Oprava volnoběžky výměnou
Volnoběžka (tzv. oříšek) není nedotknutelná. Nebojte se podívat se dovnitř, i když volnoběžka se neopravuje, volnoběžka se vyměňuje.

Trénink: optimální posed a frekvence šlapání
Hledání optimálního posedu a frekvence šlapání stály u zrodu cesty Lance Armstronga na vrchol světové cyklistiky. Můžou být tyto veličiny alfou a omegou i vašeho výkonu? Nechte se inspirovat trochou alchymie ze zákulisí cyklistických výzkumných laboratoří.
Zdroj: www.triatlet.cz

Watty na Tour
... aneb Landis musí být Marťan. Jinak to není možné.
Docela zajímavé články na webu dovozce cyklo-wattmetrů PowerTap, firmy truconneXion.

Silvestrovský bonus 2008: Pěstí na řidiče a hodně štěstí v nové sezóně!

Tak nevím... je to dobrý nápad, nebo špatný nápad, nebo jaký je to vlastně nápad? Provoz a vztahy na českých silnicích mají pro cyklistiku k ideálu hodně daleko. Dmýchat, nebo hasit? Přidej svůj názor!.

[vydáno 10.1.2009Jak je Aero aero?
KPO Chceš se zlepšit v časovce. Víš, že když utratíš X peněz, získáš Y času k dobru. Problém je, že jsme zahrnutí přebytkem marketingových superlativů a odborných dat výrobců, kteří chtějí prodat své zboží, ať jde o drahé komponenty, nebo čas v aerodynamickém tunelu. Kde začít? Jeff Jones si na tuto problematiku pěkně posvítil...
Zdroj:www.cyclingnews.com

[vydáno 14.2.2009Válce - ano nebo ne?
KPO Válce - ano, ne, jak dlouho, jak často a jak vůbec... Krásné a velmi frekventované téma pro dlouhé zimní večery a v tuto dobu i dny, kdy se vyjet ven opravdu nedá. Ani my jsme neodolali a přinášíme dlouholetou zkušenost cyklisty podpořenou záznamy z wattmetru...
Zdroj:www.enduraining.com

[vydáno 14.9.2009KPO doporučuje: Ondřej Vojtěchovský, Jiří Sekyra - Cyklistika, průvodce tréninkem
KPO Kniha, kterou musíš mít! Nahlédni a nebudeš jí chtít dát z ruky! Ondřej Vojtěchovský, autor obsáhlé lékařské poradny našich stránek, spolu s Jiřím Sekyrou, přináší populárně zpracovanou, kompletní příručku pro cyklistický trénink a související problematiku v tištěné formě. Nesčetně pečlivě vybraných fotografií na kterých se mnozí najdou!
Vydává Grada, cena příznivá, žádej u svého knihkupce, objednávej na internetu. Krásný dárek, ovšem v tom případě pořizuj hned dvě, neboť jak je psáno v úvodu....

[vydáno 6.12.2009KPO doporučuje: Velká modrá kniha o servisu jízdních kol
KPO
Připravte si další místo v knihovně! Obsáhlou příručku pro kompletní údržbu a servis jízdních kol přináší Petr Kuba (www.pedalsport.cz), jehož jméno je synonymem pro kvalitní profesionální nářadí a vybavení cyklodílen.
Česká, rozšířená a lokalizovaná verze knihy společnosti Park Tool vznikala s maximální péčí a přináší nejaktuálnější informace, detailní dílenské postupy i překvapivé triky pro kvalitní péči o horská, silniční i mnohá jiná kola.
Žádejte ve svém cykloobchodě, nebo objednávejte zde.

Jak si mohu vycentrovat kolo? Co dělat, když se můj řetěz přetrhl na cestě? Jak pracuje hlavové složení A-Head? Proč mé kolo vydává legrační zvuky, když šlapu? Jak namontovat a seřídit novou přehazovačku? Na tyto a stovku jiných otázek Vám během vteřiny odpoví druhé vydání této Velké modré knihy. Tato kniha byla napsána známým mechanikem Calvinem Jonesem za podpory firmy Park Tool, největšího světového výrobce nářadí na opravy jízdních kol. Velká modrá kniha obsahuje nejnovější informace o jízdních kolech, jeho součástech, vybavení a způsobu jejich oprav. Nové kapitoly řeší problémy týkající se kotoučových brzd, vícerychlostních nábojů i odpružení. Každá servisní činnost je pečlivě a číselně vysvětlená, aby dávala smysl jak začátečníkům, tak i zkušeným mechanikům. Každá oprava nebo údržbový proces je popsán v jednoduchých krocích a ilustrován stovkami barevných fotografií pro lepší pochopení a s příklady, jak dělat práci správně.

 

 


II. Cyklistické osobnosti, reportáže

Igor Kubín (H.I.C.): L´Etape du Tour 2006
Info L´Etape du Tour je název cyklistického závodu, který od roku 1993 každoročně pořádá pro širokou cyklistickou veřejnost francouzský časopis Vélo Magazíne na trati jedné z etap Tour de France. Pro letošní 14. ročník si pořadatelé vybrali alpskou etapu z Gap do L´Alpe d´Huez dlouhou 191 km s celkovým převýšením 3500 m...

Daniel Coyle: Armstrongova válka
Daniel Coyle: Armstrongova válka

Příběh velikána, který si sáhl na dno, živý a zasvěcený portrét snad nevětšího sportovce naší doby tváří v tvář jeho největší zkoušce: šestému vítězství v Tour de France, nejtvrdším závodě světa. Oslabený věkem, ranami osudu, slávou, podezřením z dopingu, a ohrožován nevídanou armádou silných rivalů bojuje Armstrong na všech frontách za to, co umí ze všech nejlépe, za vítězství. Vůli vyhrávat, která ho pozvedla z bídných poměrů, pomohla mu přežít rakovinu a přinesla mu tolik úspěchů, ukazuje Daniel Coyle v nových, nečekaných souvislostech...
Zdroj: Triton

Lance Armstrong: Tour mi umožňuje znovu žít
Lance Armstrong Exkluzivní rozhovor o návratu slavného Američana k cyklistice.
Když Lance Armstrong 9. září oznámil svůj návrat do profesionální cyklistky, mnoho lidí ho nebralo příliš vážně. A prohlášení o osmém vítězství na Tour de France? Tak to už vůbec...
Zdroj: MF DNES 20.10.2008

Francouzi a Armstrong
Lance Armstrong

Stává se, že sportovec ohlásí konec kariéry, ale pak si to rozmyslí. Důvodem bývá třeba to, že si odpočine, vyléčí se anebo že se bez sportu prostě nudí. Zvláštní důvod k úvahám o návratu k soutěžení má ovšem americký cyklista Lance Armstrong. Myslí si, že by start na příští Tour de France byl ten nejlepší způsob, jak naštvat Francouze.
Zdroj: Ivan Hoffman, Český rozhlas 1- Radiožurnál 7.9.2005 6:40

Lance Armstrong: Každá vteřina se počítá
Lance Armstrong: Každá vteřina se počítá

Pětinásobný vítěz Tour de France Lance Armstrong nemrhá časem, a tak po dvou letech od jeho literární prvotiny přichází k jeho českým příznivcům další díl Američanovy autobiografické výpovědi, která dostala výmluvný název Každá vteřina se počítá a kterou už můžete mít brzy ve své knihovničce. Pro fanoušky cyklistiky je kniha příležitostí nahlédnout do zákulisí bezmála nadlidských výkonů, do světa, který se skrývá za vrcholnými okamžiky nejprestižnějších závodů.
Zdroj: iVelo.cz

Lance Armstrong (US Postal Service) si střihnul „Řevničák“!!!
foto

Pětinásobný vítěz Tour de France ani letos nevynechal svoji každoroční inkognito návštěvu ve Starém Plzenci a nezůstalo jen u toho. Jestliže jste v prvních prosincových dnech zaregistrovali nezvykle rychle jedoucího cyklistu na značně nadstandardním „zimáku“, nyní znáte odpověď na otázku, kdo to byl. Ovšem zbývá ještě jedna otázka: Kam tak spěchal?

Lance Armstrong - sportovec roku 2002 v USA
Lance Armstrong

K závěru roku neodmyslitelně patří bilancování a tím pádem i ankety, mezi kterými se velké popularitě těší vyhlašování nejlepšího sportovce. U nás s výběrem velký problém nebyl. Nejvyššího ocenění, olympijského zlata, docílil lyžař akrobat Aleš Valenta.
V USA se sportovcem roku 2002 stal Lance Armstrong. K jeho vítězství se v pravidelné Ranní poznámce vrací i kultovní komentátor Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Ivan Hoffman.
Zdroj: Český rozhlas 1- Radiožurnál 30.12.2002 6:40

Armstrong počtvrté
Lance Armstrong

Tour de France má za sebou svůj 89. ročník. V historii se do včerejška pouze třem cyklistům podařilo vyhrát tento nejtěžší etapový závod čtyřikrát za sebou. Mezi legendy se včera svým čtvrtým vítězstvím v řadě zapsal Lance Armstrong, o kterém ještě před startem jeden z jeho soupeřů prohlásil, že ho o vítězství může připravit jenom smůla.
Kultovní komentátor Českého rozhlasu 1 - Radiožurnál Ivan Hoffman se, stejně jako loni, ve své ranní poznámce zamýšlí nad životním osudem Lance Armstronga.
Zdroj: Český rozhlas 1- Radiožurnál 29.7.2002 6:40

Lance Armstrong: Návrat do života
Lance Armstrong: Návrat do života

Strhující příběh cyklisty, který musel překonat rakovinu, aby vystoupil na piedestal Tour de France vychází právě v těchto dnech v knižním vydání! Vydavatelství Triton společně s redakcí Velo připravilo pro všechny příznivce cyklistiky unikátní publikaci - český překlad životopisné knihy trojnásobného vítěze Tour de France Lance Armstronga, který vstoupil do sportovní historie svým obdivuhodným comebackem po vyléčení rakoviny.
Zdroj: Velo, Triton

Lance Armstrong pohledem Ivana Hoffmana
Kultovní komentátor Českého rozhlasu 1 - Radiožurnál Ivan Hoffman se ve své tradiční ranní poznámce zamýšlí nad životním osudem Lance Armstronga.
Zdroj: Český rozhlas 1- Radiožurnál 30.7.2001 6:40

Rozhovor s Michaelem Saganem
foto Přinášíme rozhovor s designérem rámu 5.9 Madone a časovkářského speciálu TT TREK. Nahlédněte do zákulisí vzniku špičkových rámů ověnčených trofejemi z nejprestižnějších cyklistických závodů. Za jak dlouho od prvních idejí dostal Lance nový model k vyzkoušení? Více v tomto rozhovoru podle Lance Armstrong official website.

Hana Ebertová: Okolo ČR 2006 nonstop
Info Príma sado-maso počteníčko na dlouhé podzimní večery  :-))

Hana Ebertová: Kvalifikace na RAAM - Wiedlisbach 2005
foto

 ... aneb skvělý tým a vůle překonávají všechny překážky. Ve dnech 1. - 2.7. se jela kvalifikace na nejdelší závod světa - americký RAAM (Race Across America). Zúčastnila se i naše nejznámější vytrvalkyně Hanka Ebertová a zde je její reportáž.

Hana Ebertová: Okolo republiky - bez porážky není vítězství
foto

!!! Varování - tato reportáž z nejprestižnějšího ultramaratónu u nás - Okolo ČR nonstop 1 246 km - není určena pro slabší nátury. Čtení jen na vlastní nebezpečí !!!

Hana Ebertová: Glockner Man 2004
foto

Ve dnech 17. - 19.6. proběhlo v rakouských Alpách Mistrovství světa v ultramaratónu - 8. ročník závodu Glockner Man. Na start se letos postavila i naše nejznámější vytrvalkyně Hana Ebertová a neuvěřitelných 825 kilometrů s více než 12 kilometry převýšení zvládla ujet v čase těsně nad 50 hodin. Její poutavou reportáž přinášíme vám všem, kteří se chcete dozvědět, co pro normálního cyklistu toto nepředstavitelné martýrium obnáší.

Objížďky Ebertovou nepřemohly
Mladá fronta DNES

Jen tak seděla a odpočívala. Cyklistka Hana Ebertová si užívala, že celou republiku, 1111 kilometrů, objela za 53 hodin a 56 minut. Po takové štrece se jí do práce zrovna nechtělo...
V deníku Mladá fronta DNES vyšel článek o Hance Ebertové (KPO).
Zdroj: Mladá fronta DNES, 3.9.2002, Sport - Praha - strana 7

Cyklistka odolává bolesti, aby překonala sebe samu
Do práce vstává ráno v pět, aby ve tři odpoledne už mohla sedět na kole. Vydrží na něm jet dva a půl dne. To všechno jen pro to, aby překonala sebe sama a splnila si svůj sen. Láká ji závod RAAM, cesta napříč Amerikou...
V deníku Mladá fronta DNES vyšel článek o Hance Ebertové (KPO).
Zdroj: Mladá fronta DNES, 3.8.2002, Sport - Praha - strana 5 Celou Českou republikou 2002: 1 111 km pohledem ze sedla Mikeše
foto

Non-stop 1 111 km, nejdelší závod u nás, který je také oficiální kvalifikací na nejdelší závod na této planetě RAAM, absolvovala Hanka Ebertová (KPO) letos již počtvrté. Reportáž z pekla tohoto závodu tentokrát přinášíme z pohledu samotné závodnice. Výborný čas, kterého dosáhla, patrně přispěl k tomu, že se nám ji podařilo přemluvit k sepsání tohoto příspěvku.

Celou Českou republikou 2001 aneb 1 111 km v doprovodném voze Hanky Ebertové
Tradičně v neupravované podobě přinášíme unikátní autentický materiál z nejnáročnějších cyklistického závodu u nás, díky kterému si můžete udělat alespoň hrubou představu o tom, jakým peklem účastníci procházejí.

Celou Českou republikou 2001 s Dášou Likusovou
Na startu objezdu republiky 2001 stanula i nenápadná, ale o to větší bojovnice Dáša Likusová. Po 70 hodinách a 30 minutách se jí podařilo dojet do cíle a i když z pohledu organizátorů to bylo těsně nad limitem, ani trochu to nesnižuje tento grandiózní výkon.

Celou Českou republikou 2002: Reinhard Schröder - vědomí bezvědomí
foto

Brilantní zprávy o průběhu ultramaratónských akcí vždy na svých stránkách i ve specializovaných ultramaratónských periodikách přináší zkušený německý vytrvalec Reinhard Schröder (Německo). Letos se netajil cílem kvalifikovat se v rámci závodu Celou Českou republikou na Race Across America. V překladu přinášíme jeho článek pro UMCA magazine.

Reinhard Schröder (BRD) - Celou Českou republikou 2001
foto

Přes půl světa putoval článek, ve kterém Reinhard Schröder pro časopis ULTRA CYCLING - UltraMarathon Cycling Association (UMCA) popisuje svoji účast v loňském ACR - Celou Českou republikou - 1 111 km. S Reinhardem jsme se zkontaktovali a získali pro vás jeho reportáž, díky které se dozvíte, jak to loni koncem srpna vypadalo na špici mužské kategorie.

Martin Kerekeš - vítěz ultramaratónu Okolo České republiky 2004 - 1 246 km
foto

O letošním nejdelším závodě  - Okolo ČR nonstop 1 246 km - u nás vypráví v příspěvku, který vzniknul bezprostředně po závodě, jeho dvojnásobný vítěz. V další části tento certifikovaný Šílený cyklista již s odstupem popisuje širší souvislosti a otevřeně mluví i o neradostných skutečnostech, provázejících extrémní cyklistiku.

Celou Českou republikou 2002: Martin Kerekeš - z cíle rovnou na operační sál
foto

Nepředstavitelnou vůlí dokázal Martin Kerekeš (Slovensko) dobojovat až do konce svoji účast v nejdelším závodě u nás - Celou Českou republikou 1 111 km. Přes pohromu, která ho postihla na trati, dojel do cíle v čase absolutní extratřídy a potvrdil tak svoji pozici v evropské ultramaratónské špičce. Koho by v cíli napadlo, jak moc musel tento nenápadný slovenský chlapec zkusit…

Okolo České republiky na kole nonstop 2004
logo

5. srpna 2004 v pravé poledne odstartoval z Třince již druhý ročník závodu Okolo České republiky na kole nonstop. Tento závod v loňském roce získal statut kvalifikačního závodu na nejdelší závod světa RAAM v USA, který měří 3000mil. Na světě je celkem 12 kvalifikačních závodů a Round The Czech Republic je nejdelší ze všech. Trasa měří úctyhodných 1 246 km, se startem a cílem v Třinci. Zakladatel celé této akce v Třinci je Bohumil Kyselý, který sám jezdí nonstop jízdy již 11 let a je zapsán do Guinessovy knihy rekordů...

Bohumil Kyselý: 2 122 km non-stop kolem republiky 2002
Info

Na našich stránkách jsme přinesli již celou řadu reportáží ze závodu Celou Českou republikou - 1 111 km non-stop kolem republiky. Málokdo ale ví, že rekordní zápis ve své kategorii v Guinnesově knize rekordů drží náš 60-letý hypermartatónec Bohumil Kyselý. Jeho strastiplná cesta kolem republiky začala v Třinci v pondělí 8. července v 10:00, aby v neděli 14. července ve 13:00, po 147 hodinách, dorazil do cíle. Neuvěřitelných 2 122 km urazil za 147 hodin a svůj rekord z roku 1999 (2 000 km za 120 hodin) překonal o více jak 100 km. Dokázal, že i v šedesáti letech je člověk schopný podat extrémní sportovní výkon.

Paris - Brest- Paris: nejstarší ultramaratón světa
Ultramaratónská cyklistika není, jak by se mohlo zdát, odvětvím cyklistiky relativně mladým. Od Jaroslava Majera, zručného mechanika cyklistického klubu H-H Smíchov, se k nám dostal vpravdě unikátní výstřižek z novin odhadem ze 30. let minulého století, při jehož čtení nám obrazně řečeno spadla čelist. Porovnejte svoji představu cyklistiky z doby před 100 lety s autenticky zachycenou realitou!

Kolo, které jsem si zamiloval
KPO Karbon, kevlar, nanovlákna? Vaše další kolo může být překvapivě úplně jiné, jak zjistil špičkový triatlonista, cyklista a běžec Ondřej Čarňanský.

[vydáno 18.11.2009Sosenkův rekord v ohrožení?
KPO Světový rekord v hodinovce, jeden z nejprestižnějších klenotů profesionální cyklistiky, který je v současné době oblečen do českých barev, díky mimořádnému výkonu Ondřeje Sosenky při jeho pokusu v roce 2005, láká nejednoho špičkového časovkáře. Nyní se v této souvislosti začíná mluvit o bezkonkurenčním časovkářském králi současnosti….

 


III. Soutěže

I. tipovací soutěž: Poznáte postavu na této fotografii?

II. tipovací soutěž: Poznáte postavu na této fotografii?

III. tipovací soutěž: Poznáte postavu na této fotografii?

IV. tipovací soutěž: Co dělá postava na této fotografii?


IV. Cyklistické výlety a maratóny

Přinášíme přehled našich oblíbených cyklotras či výletů, na které máme nezapomenutelné vzpomínky. Samozřejmostí jsou i naše cyklomaratóny, které prověřili naši sílu, vůli a vytrvalost na dlouhých vzdálenostech.
Kromě stručného popisu trasy v tabulce najdete i její délku a stupeň obtížnosti dle KPO (1=nejméně obtížná trasa; 5=nejvíce obtížná trasa). U všech tras je k dispozici jejich detailní popis.
Seznam tras budeme postupně doplňovat tak, aby si vybrali všichni - od svátečních jezdců až po otrlé vytrvalce.

č. trasa km obtížnost
1 Ostravské peklo (Praha - Ostrava) 347 5
2 Radotín - Bezděz - Radotín 237 3,5
3 Soda I 138 3
4 Soda II 121 3
5 Soda III 177 4
6 Objezd Města pražského bez doteku s jeho hranicí  155 2,5
7 První jarní - povodím tří řek 125 3

Oetztal Radmarathon 2002 - nejtěžší a nejhezčí?
KPO

Cyklomaratóny v současné době rostou jako houby po dešti a získávají téměř okamžitě srdce mnohých cyklistů, objevují se stále nové závody a s nimi noví lidé. Existují ale i "stálice". V téměř nekonečném výčtu evropských silničních cyklomaratónů různých délek, obtížností i úrovní, jejichž boom stále není u konce si stojí Oetztálský cyklomaratón sice nenápadně, ale zato neochvějně a s velkou tradicí, úrovní a zejména mezinárodní prestiží.

Na kole jinde: Ještěd a okolní hory
Info Druhý červnový víkend jsme podnikli cyklistický výlet do Lužických a Jizerských hor s hlavním lákadlem, kterým byl samozřejmě Ještěd.

Na kole jinde: Itálie, Pordenone region Friuli - Venecia Giulia (nevšední akce z minulé sezóny, které vás mohou inspirovat)
Info Hmm, opravdu se ta oblast takhle jmenuje? Pro jednodušší představu je to prostě severovýchod Itálie, tedy region, který je jeden z nejbližších k ČR....

Na kole jinde: KPO zdolalo Grossglockner (nevšední akce z minulé sezóny, které vás mohou inspirovat)
Info Od jara jsem se těšil na zdolávání alpských sedel se zájezdem. Když cestovní kancelář selhala a zájezd zrušila, zvolil jsem variantu po vlastních (zu Fuss). Zájem mělo hodně borců, ale jak docházelo na lámání chleba, postupně odpadali a odpadali, až zbylo pouze tvrdé jádro – já, Petr Klanica, příznivec KPO Pepa Zink a dlouholetý člen výprav „Svatováclavské ježdění“ Honza Postránský zvaný také „Postri“. Tím se automobil typu kombi zaplnil a na střechu by se stejně další kolo nevešlo...

Na kole jinde: Malá skála
Info Po delší odmlce je tu další příspěvek do rubriku s tipy na cyklisticky zajímavé lokality, tentokrát sice ne zahraniční, přesto lehce vzdálenější, že je obvyklý zdejší akční rádius. O této akci, v opravdu velmi specifickém příspěvku, vypráví Honza Krpata (KPO), doprovázený týmovými kolegy Pavlem Marholdem a René Jelínkem.

[vydáno 7.2.2009Senzační cyklotrasy v Tyrolsku
KPO Ondra Čarňanský doporučuje: udělejte si v létě cyklistickou dovolenou tyrolském Tannheimer Tal. Mají tu perfektně značené cyklotrasy...

 


V. Tiskové zprávy


VI. Veselý cyklista

Cyklistika není jenom dřina. Pro pobavení přinášíme pár vtipů a dalších veselých záležitostí na cyklistické téma. Všem z vás, kterým se udělalo špatně či které jsme urazili, se předem omlouváme.

 Borec na kole z D1
 
KPO Video s nějakým cyklistou, který má asi dost natrénováno :-)

Speciální úprava předního kola

foto

Zajímavá náhrada předního kola. Doporučujeme na Krále Šumavy - všechno se tam vejde a ještě pomůžete soupeřům!

 

Dámy, vemte muže na výlet!

foto

Jedinečný tip pro naše čtenářky :-)

Vyhřívané sedlo

foto

Jako první na našich stránkách přinášíme zatím neoficiální snímek letošního hitu pro zimní přípravu :-)

Cyklistický pozdrav

foto

Prázdninový cyklistický pozdrav od našeho čtenáře :-)

Péče o řetěz aneb koho (ne)hákovat?
Info

V uvolněné posezónní atmosféře konce roku 2004 se objevilo vpravdě cyklistické téma, ke kterému sice každý přispěl nějakou povedenou historkou, ale vlastní zpracování příspěvku jsme si přehazovali jako pověstný horký brambor. Už to vypadalo, že téma zůstane prozatím v šuplíku, ale nestalo se tak díky razantnímu příspěvku razantního jezdce. I v tomto případě předem upozorňujeme – čtení jen na vlastní nebezpečí!

Jak jsem jel Krále Šumavy
Král Šumavy

Jelikož svalová horečka pozvolna ustupuje, krev z levého ucha teče jen při prudším pohybu a sádrový krunýř okolo páteře již tolik netlačí, rozhodl se jeden nejmenovaný kolega-cyklista v několika odstavcích pro naše čtenáře zaznamenat zatím nejintenzivnější sportovní zážitek jeho života.

[vydáno 24.10.2009Poezie a cyklistika?
TT 2009: Poezie

V přeneseném významu jistě každého napadne spousta situací, kdy by se toto sousloví dalo použít, ale v tom základním? Pravidelný účastník Tréninkové tour 2009 Radim Skála (Sokol Veltěž) vedle kvalitních výkonů v jednotlivých etapách ke svým dosaženým časům přidával i vtipně veršované komentáře. Zde je přinášíme všechny pěkně pohromadě a posuďte sami, jak si s okolnostmi svých výkonů poeticky pohrál...

[vydáno 31.12.2009 23:59:50Silvestrovský bonus: Cyklistická reportáž ze silvestrovské noci

Opravdu svérázný příspěvek z Dušanovi silvestrovské noci...

KPO: přijďte mezi nás!

Veselý (moto)cyklista

Vtipy s cyklistickou tématikou

Nový průvodce dopravním značením

14 důvodů proč je moje kolo lepší než žena

KPO: Ostrava je nádherné město!


Trafika 2000-2001

 

NAVRCHOLU.cz