Rozhovor s Michaelem Saganem
designérem rámů 5.9 Madone a časovkářského speciálu TT TREK
Nahlédněte do zákulisí vzniku špičkových rámů ověnčených trofejemi z nejprestižnějších cyklistických závodů. Za jak dlouho od prvních idejí dostal Lance nový model k vyzkoušení? Více v tomto rozhovoru podle Lance Armstrong official website.
Díky, že jsi našel čas na zodpovězení několika otázek o rámu Madone a tvé práci u firmy Trek. Jsi šéfdesignérem Industrial Design Group (IDG) u Treku. Jak dlouho pro Trek pracuješ a co jsi dělal předtím?
Michael Sagan: U firmy Trek jsem od roku 1997. Je to neuvěřitelné, ale stále mám pocit, že jsem sotva přišel. Před tím, než mě oslovili jsem žil poblíž Chicaga a pracoval jako designér pro Microsoft, Mc Donalds a 3M. Trek hledal designéra se specifickými dovednostmi, nespoutaného průmyslovými technologiemi. Šest let uběhlo velmi rychle.
Na kterých rámech a kdy jsi pracoval, který je tvůj nejoblíbenější?
Většina mých projektů se týkala kompozitní konstrukce OCLV; přechod u silničních rámů na 1 1/8", časovkářský rám Team Time Trial, MTB rámy Carbon Fuel, různé vidlice, časovkářská řídítka a nejčerstvěji Madone 5.9.
Madone 5.9 byl a je můj nejoblíbenější kousek. Vývojem časovkářského rámu TT za rekordních 7 měsíců jsme si pro projekt Madone nasadili laťku pořádně vysoko. V mnoha oblastech to byla skutečně výzva. Záměr byl zachovat geometrii rámu silničního modelu 5900 pro sezónu 2003, při důrazu na aerodynamiku a snížení hmotnosti pro zlepšení vlastností při zachování jízdních charakteristik. Tým měl ještě další požadavek - zajistit, aby byl Lance s novým rámem spokojen.
Od prvních idejí do předání kola Lance Armstrongovi uběhlo pouhých pět měsíců.
Několik dotazů na Madone. Změnily se výrobní postupy vzhledem k novému tvarování rámových trubek? Je například vrchní rámová trubka formována společně s hlavovou, nebo to jsou dva samostatné kusy?
I u tohoto rám je použita technologie lepení do spojek, avšak tvarování je ve srovnání s předchozím modelem 5900 značně odlišné. Vše bylo podřízeno optimalizaci aerodynamických i jízdních vlastností a výrobních postupů. Vrchní rámová trubka je, podobně jako u TT, celá z jednoho kusu. Zaručuje vytvoření lehčího celku při zachování schopnosti vyladění tuhosti a hmotnosti.
Je carbon 110 použit všude, nebo jsou v různých částech použité různé kompozitní struktury?
Rám Madone 5.9 je celý ze 110 (pozn. Bretton, výhradní dovozce Trek pro ČR: označení 110 vyjadřuje hmotnost použité kompozitní struktury v gramech na čtvereční metr. Rámy jsou tvořeny ze 65% karbonovými vlákny a 35% pojiva. Následným vakuováním je konečné procento vzduchových bublin menší než 1%). Teď přes zimu pracujeme na dalších zdokonaleních a hledáme cesty pro další zvyšování komfortu a snižování hmotnosti. Tour je ještě daleko, ale Lance a tým potřebuje kola v květnu, lépe dříve.
Všimnul jsem si drobných změn v tvarování oblasti osy šlapacího středu, mezi košíky na lahve, … je to více z důvodu tuhosti, nebo aerodynamiky?
Trochu z obojího. Všechny trubky jsou tvarované. Madone nemá žádnou rámovou trubku kruhového průřezu... samozřejmě mimo hlavové trubky. Cílem bylo dosažení super rychlé a pohodlné jízdy. To je vše.
U rámu Madone jsme hodně používali „virtuální prototypy". Jinými slovy - počítačové 3D modely jsme používali jako digitální makety. V prosinci jsem dokončil finální 3D model. V lednu OCLV specialista Brian Schumann zahájil virtuální pevnostní testy metodou konečných prvků. V lednu byl také šéfkonstruktér rámu Dough Cusack připraven použít modely pro vyhodnocení aerodynamických zdokonalení.
V únoru 2003, zatím co se v prototypové dílně připravovala výroba, jsem přes internet ukázal nový model Lancovi. Virtuální model nám pomohl zkrátit u Madone vývojový proces na 5 měsíců.
S virtuálním prototypem jsme si byli vcelku jistí, natolik, že jsme fyzikální testy v aerodynamickém tunelu neprováděli až do června. Skutečně jsme v texaském větrném tunelu A&M byli ve stejném týdnu, kdy Lance vítězil na Criterium du Dauphiné Libéré ve Francii. Virtuální prototyp poté potvrdil 10 wattů a 1 minutu úspory času ve 200km etapě závodu.
Místo, kde sedlová část zadní vidlice vstupuje do sedlové trubky, je pozměněné a vytváří typické „A" - je to pro „pocit", aerodynamiku, či zjednodušení výroby?
Je to skutečně vše výše zmíněné. Estetická hodnota „A" tvaru zvýrazňuje způsob přenosu zatížení a vypovídá a možnostech tvarování kompozitních materiálů. Aerodynamika byla pečlivě doladěna orientací průřezu plochých noh vidlice. Z pohledu výroby je to dutina uvnitř tvaru. Jedním z požadavků při vzniku nového rámu Trek bylo snížení počtu součástí v zadní části rámu. S vytvořením „A" tvaru nám pomáhal odborník na kompozity Scott Nielson.
Ty jsi také pracoval na časovkovém rámu TT. Jaké změny se chystají pro sezónu 2004? Proslýchá se, že to bude OCLV-HC a OCLV-110 místo 120. Ještě něco se mění?
Velkou změnou rámu TT v sezóně 2004 bude vidlice vlastní konstrukce i výroby. Přestože to není tak viditelné, nelze pominout úsilí konstrukčního týmu o další snížení hmotnosti.
Podílíš se ty nebo tvůj tým na vzniku komponentů Bontrager? Co třeba prototypy řídítek vyráběné speciálně pro Lance, nebo nějaké vidlice, disková kola…
V zimě, ve větrném tunelu A&M v Texasu, prokazovala nová vidlice lepší vlastnosti, než několik konkurenčních modelů. Bontrager ji již brzy bude nabízet. Prototypy řídítek vznikají v našem špičkovém prototypovém středisku. Pokochejte se dokonalou celokarbonovou konstrukcí.
Pracuješ na úpravách rámu 5900? Viděl jsi obrázky Lancovy prasklé zadní vidlice po nárazu Maya při známém "baťůžkovém"pádu?
Když jsme začali s vývojovým týmem Madone vytvářet nový rám, naordinovali jsme předchozímu SuperLight 5900 „dietu" a důsledně vyzkoušeli, kam až se dá jít. To nám určilo směry pro Madone. Použili jsme to, co jsme se naučili s časovkovým rámem TT v oblasti aerodynamiky a u 5900 ve snižování hmotnosti.
Mimochodem, OCLV specialista Brian Schumann objevil možnosti, jak by mohl být rám 5900 ještě lehčí. Takto se s OCLV technologií pracuje ve firmě Trek - neustávající zdokonalování současných rámů a efektivní vytváření nových a ještě dokonalejších.
Lancův rám 5900 z "ruksakového" pádu se nám vrátil krátce po Tour. Na spodní noze zadní vidlice byla na straně řetězu prasklina v místě písmene "n" na nápisu Shimano. To je úžasné, že i přes toto poškození drželo vše pohromadě při dramatickém dojezdu a Lancově etapovém vítězství. Je to další úspěch technologie OCLV Trek.
Dík, že sis udělal čas na tento rozhovor. Věřím, že se bude našim čtenářům líbit.
Michael nám rovněž poskytl zajímavý obrázek rámu Madone, který vám dáváme ke stažení ve třech různých rozlišeních: