Kdo maže, ten

    Často vzpomínám, když zaklekám k svému miláčkovi s kyblíkem mazacích prostředků, na dobu dávno minulou. Tenkrát, jako žáček jednoho nejmenovaného školního ústavu, jsem na hodinách strojnictví od svého pedagoga tento stokrát obehraný refrén slyšel stále a stále, snad v tisíci variacích. Po letech jsem se dozvěděl, že výše nejmenovaný pedagog (Kočkař) byl opravdu vyloučen z výběrového kolektivu souhů a soušek s podezřením na pedofilii.

    Tato informace pramení z přísně utajovaného zdroje blízkého nejvyšším kruhům, proto se speciálním informačním agentům KPO, i přes vynaložení standardně nadlidského úsilí, nepodařilo ověřit její pravost.

    Ne, tak už dost! Nebojte, bude to o kolech.

    Každý si to musí zažít. Jednoho slunného dne si přivezete nejkrásnější, báječné, nejskvělejší a hlavně to nové. To už není to z tisíckrát prolistovaného a notně ohmataného katalogu. Dá se na něm dokonce i jezdit (později zjistíte, že se z něj dá i padat. Ale to je samozřejmě jiný příběh).

    A tak:

Oblékat!

Obouvat!

Nastavit výšku sedla!

Nafouknout duši!

Přilbu!

    A… jdeme na to.

Vše jde skvěle.

První stovky kilometrů.

První deštík.

První pořádný lijavec. Takový ten, čo mate blato aj v peňaženke medzi podobenkami rodičov.

    Každý si to asi musí zažít. Další výlet. Čím více posluchačů, tím lépe! A kolo zpívá a zpívá jako hejno opeřenců a před vámi minimálně sedmdesát kilometrů. To je potupa.

    Proto doma rychle vzít olejničku od sestřina šicího stroje a mazat a mazat a mazat!

    Každý si to asi musí jednou zažít. Další výlet. Čím více posluchačů, tím lépe! A kolo zpívá a zpívá jako hejno opeřenců a před vámi minimálně devadesát kilometrů ve značně zvlněném terénu. Občas se ozve lehké lupnutí. Och, to je potupa!

    Proto doma rychle vzít prostředek na promazávání klik u tatínkova rolse a mazat a mazat a mazat! Nezapomeňte na lůžka pod niply a na uzávěr láhve na vodu.

    Každý si to asi musí…

    V servisu vám v mžiku rozhodí všechny středy. Pročistí, promažou a seřídí kde co, dokonce i snad vaši hlavu a peněženku. Pokud jste pozorní, proniknete do tajemství používání těch nejsprávnějších vodoodpuzujících vazelínek do ložisek, speciálních vysokorychlostních olejů s reverzní viskozitou pod hlavy imbusových šroubů. Hotová alchymie.

    A zpěv neustává a neustává.

    To bych se z toho… picnul!

    A co si dát takhle… řetěz? Ano, vážení, řetěz. Ten, o který si již při druhém sesednutí umažete bílé izumi.

    Čert aby do toho… To je paráda!!!


CYKLO STAR, Everstar ČR

    Čisticí prostředek je velmi účinný. Mimo jiné složky obsahuje emulgátory koroze. Při použití samozřejmě postupujte dle návodu. Pochopitelně je možné podle chuti aplikovat prostředek i na rám a ostatní součásti kola. Prostředek nepoškozuje lak. Na převodníky a kazetu je nutno prostředek většinou aplikovat opakovaně. Oplachovat doporučuji poprvé teplou jarovou vodou. Další oplachy možno již provádět proudem vody čisté.

    Pokud vlastníte rám bílý nebo případně jiné světlé barvy, otírejte kapky z rámu měkkým hadříkem ještě před zaschnutím. Kolo nechte před dalším krokem řádně oschnout. Po oschnutí čistým hadříkem vyleštěte všechny součásti velocipédu.


EXTRA DRY CHAIN LUBE WITH TEFLON, Pedro's USA

    Mazací prostředek obsahuje přírodní mazací oleje a teflon. Naneste prostředek na vnitřní plochy řetězu a pomalým protáčením převodů mu umožněte proniknout do spojení jednotlivých článků řetězu. Vyplavené nečistoty a přebytečný prostředek na vnějších plochách řetězu otřete měkkým hadříkem. Po zaschnutí prostředku celý proces mazání ještě jednou nebo dvakrát opakujte.

    Takto nakonzervovaný řetěz spolehlivě pracuje přesto, že se jeví suchý. Proto na něm neulpívá prach a další drobné nečistoty, které působí neesteticky, špiní vás i okolí a ve své podstatě značně snižují životnost řetězu.

    Tento mazací prostředek je také velmi vhodný do bowdenů nebo mechanizmů řazení a brzd.

    V návodu inzerovaná vodovzdornost se mi v porovnání s některými dalšími mazacími prostředky firmy Pedro's nejeví absolutní.

    Případným jezdcům na horských kolech a vodních skútrech doporučuji prostudovat pečlivě www.pedros.com. Pro standardní jízdu na silničkách za sucha se mi však tento prostředek zdá v pohodě.


TEFLEN, Velvana ČR

    Tento lešticí prostředek uvádím pro úplnost. Je to tip pro opravdové leštiče. Leštěnka obsahuje teflon a na vašem stroji ji na první dotek pozná každý závistivec. Po následném zašpinění se opravdu povrch takto ošetřených součástí snáze udržuje čistý. Pro velké aktivisty pouze s malou poznámkou: prostředek není vhodné používat na povrch sedla, omotávky, brzdové špalíky, brzdné dráhy ráfků, plastovou láhev, pláště a podobně!


     Tyto prostředky jsem testoval také na letošním Králi Šumavy a očití svědkové mého dojezdu mohou potvrdit, že můj DURA – ACE 7700 vypadal, jako když jsem ho právě vyndal z krabičky (o některých dalších součástech mého stroje se to již říct nedalo!!! ).

    Na závěr upozorňuji, že výše zmiňovaný řetěz, který musí poctivě přenášet vaši sílu na kola, patří, po obutí kol a brzdových špalíčkách, k nejvíce opotřebovávané součástce kola. Proto je ho vhodné občasně přeměřit měrkou a sledovat jeho případná opotřebení. Seriózní výrobci uvádí ve většině případů životnost řetězu. Včasnou výměnou opotřebovaného řetězu si ušetříte náklady na předčasnou výměnu mnohem dražších převodníků a kazety.

    A co vy, páni hobíci?

Jak vám to … jede?

Jirka Salava © ! a X