Péče o řetěz aneb koho (ne)hákovat?

    V uvolněné posezónní atmosféře konce roku 2004 se objevilo vpravdě cyklistické téma, ke kterému sice každý přispěl nějakou povedenou historkou, ale vlastní zpracování příspěvku jsme si přehazovali jako pověstný horký brambor. Už to vypadalo, že téma zůstane prozatím v šuplíku, ale nestalo se tak díky razantnímu příspěvku razantního jezdce. I v tomto případě předem upozorňujeme – čtení jen na vlastní nebezpečí!


    Hlavní zásady správné údržby řetězu na svém bicyklu zná pravděpodobně každý cyklista, počínaje úplným hobíkem a špičkovým profesionálem konče. Pro jistotu však připomeňme: pravidelně sledujeme jeho délku, dle potřeby čistíme a mažeme, při jízdě v balíku se držíme v těsném kontaktu za borcem, který má sklony k nachlazení, případně problémy s krční páteří.

    Že vám poslední jmenovaný bod není nějak povědomý? Není se co divit, neboť je zde potřeba i notná dávka štěstí, kterého se většinou, bohužel, nedostává. Plocha řetězu je v porovnání s postavou cyklisty či cyklistky přece jen poměrně malá, a tak je pravděpodobnější, že to, co měl ten před Vámi ještě před chvílí v nose, teď bude zdobit Váš dres, spíše, než aby plnilo úlohu dočasného lubrikantu těžce zkoušeného řetězu Vašeho oře.

    Pravděpodobně se shodneme v tom, že je lepší si řetěz namazat v klidu doma a výše jmenovaným alternativním metodám se raději vyhnout. Ale co dělat, když už se ocitneme v situaci, o které byla řeč? Nezbude, než toho před sebou okřiknout a pak mu někde u pivka udělit několik rad: Když už cítíš naléhavou potřebu ulevit plnému nosu, tak:
1. vyjeď kousek do strany z balíku po předchozím ukázání rukou
2. natoč hlavu tak, aby osa Tvých nosních dírek svírala úhel 47° s horní rámovou trubkou a 33.5° se zemí (je doufám jasné, že máme na mysli směr šikmo dolů před sebe směrem od balíku a ne kteroukoli z ostatních variant, vyhovujících uvedené definici)
3. nastavenou pozici zkontroluj úhloměrem
4. pokud nejsi měkota, per to tam oběma dírama naráz, v opačném případě zacpi tu vnitřní a postup opakuj s opačnou orientací
5. když Ti někdo zezadu začne nadávat, tak:
a) uvědom si, že Ty máš čisté svědomí a rozhodně za nic nemůžeš (ach ten zlomyslný větřík!)
b) zdvihni pravou ruku (leváci levou) tak, aby osa předloktí svírala úhel 90° se zemí
c) úhloměr nech klidně v kapse
d) vztyč prostředník v libovolném úhlu, hlavně ať je vidět
e) doufej, že nedostaneš do držky.

    Pravda, od údržby řetězu jsme poněkud odbočili, ale ten jistě probereme někdy příště. Dostali jsme se však k tématu, které je rovněž často aktuální a neškodí se nad ním občas zamyslet. Jistě, s trochou novoročního nadhledu… Proto: užijte si co nejvíce pohodových kilometrů v roce 2005, moc po sobě neflusejte a udržte si maximum tolik potřebného nadhledu pokud možno celoročně!

Váš

STUDNA
KPO

NAVRCHOLU.cz