Nebojte se techniky – i Adam má computer na kočárku

    Nebojte se techniky. Všechno, co současná technika nabízí, je jen páka, kladka, kolo na hřídeli, nakloněná rovina a jejich šikovné kombinace. Elektrotechnika a elektronika se pak skládá jen z více či méně vodičů a jejich přerušení. Skládá-li se stroj z více než sedmi dílů, stávají se z přehršlů habaděje a laik se přestává orientovat, přichází neopodstatněný strach. Vše je však libovolně dělitelné, aniž by došlo k rozbití atomů. Ničeho se tedy nebojte, vezměte sekeru a zkuste rozdělit svůj cyklistický computer na dva stejné díly. Naměřená rychlost na každém dílu je pak přibližně poloviční. Přesnost rozděleného computeru je závislá na přesnosti dělení.

    S těmito vědomostmi jsem se pustil do instalace cyklocomputeru na Adamův dětský kočárek.

    Kolo a kočárek jsou dva velice rozdílné stroje. Je-li obvod kola kočárku menší, než hodnota kterou je možno nastavit na computeru, aplikujte výše uvedeny způsob dělení na všechny části. Každou polovinu pak namontujete na jedno kolo a za jízdy pak hodnoty sečítejte. Miminko si alespoň procvičí matematiku.

    Já jsem měl od svých přátel z KPO k dispozici computer s možností nastavit obvod kola již od nuly, tudíž jsem mohl namontovat celý computer na jedno kolo. Stačilo jen přestříhnout kabel k čidlu a nastavit jej jinou dvojlinkou, zdeformovat příchytku magnetu na průměr drátu 2,2 mm, podložit držák čidla, aby se přemostila velká vzdálenost mezi kolem a rámem, vyměnit upínací gumičky a vzít kvalitní izolepu a lepit, lepit a lepit:


Obr. 1.: Čidlo a magnet instalované v oblasti levého předního kola. Konstrukce kočárku skýtá prostor k mnoha různým způsobům montáže. Nedovoluje však užít způsob doporučovaný výrobcem computeru.

 


Obr. 2.: Adam špatně vidí na displej computeru a tak se zatím z moderní techniky radují více jeho rodiče.

 

    Technika hned od počátku fungovala velice dobře. Oproti ilustračním fotkám již computer natočil 614 km a spolehlivost je stále stoprocentní.

    Jak říkám, technika je velice jednoduchá záležitost, jen se jí nebojte. A pokud selžou všechny pokusy, pořiďte si nový kus a začněte znovu a jinak s využitím minulých zkušeností. Na konci života můžete být opravdovými profesionály.

Dušan Příbrský, 20.10.2000


Související články: Adam Příbrský – zrod velkého cyklisty