Objížďky Ebertovou nepřemohly
(Mladá fronta DNES, 3.9.2002)

    Jen tak seděla a odpočívala. Cyklistka Hana Ebertová si užívala, že celou republiku, 1111 kilometrů, objela za 53 hodin a 56 minut. Po takové štrece se jí do práce zrovna nechtělo...Hana Ebertová (KPO)

    Jen tak seděla a odpočívala. Cyklistka Hana Ebertová si užívala, že celou republiku, 1111 kilometrů, objela za 53 hodin a 56 minut. Po takové štrece se jí do práce zrovna nechtělo.

    „Za ten čas se rozhodně nemusím stydět. Reálných bylo i těch padesát hodin. Ale jsem hodně spokojená,“ říká dvaatřicetiletá Ebertová. Ač byla trať komplikovaná objížďkami kvůli povodním, zajela svůj nejlepší čas. Stále touží objet Česko za méně než padesát hodin. Když zjistila, že se jí to nepovede, přestala sledovat čas. Do cíle se nakonec přece jen hnala. „Před cílem jsme se fotili. Pak jsme zjistili, že se vejdeme pod 54 hodin. Ta trojka na konci přece jen vypadá líp,“ říká Ebertová se smíchem.

    V poli extrémního závodu byla jedinou ženou, nakonec dojela celkově šestá. „Ale jde o čas, to je objektivní měřítko,“ říká cyklistka, jež se chce vydat na RAAM, takřka 5000 kilometrů dlouhou trať napříč Amerikou. Přitom se zdálo, že tentokrát se bude na cestě kolem republiky trápit. Už po devíti hodinách jízdy byla tak unavená, že si musela jít lehnout. „V tu chvíli se mi chtělo jet autem rovnou domů, do Prahy,“ vypráví Ebertová. Jenže se nevzdala. V úmorném vedru, kdy někteří jezdci kolabovali kvůli nedostatku tekutin, jí lékař dvakrát dal infuzi. Při té první způsobila poprask v okolí. „Lehla jsem si ve Žďáru u náměstí. Za chvíli okolo jela sanitka, možná ji lidé zavolali pro mě. Podruhé už mi lékař radši dával infuzi v lese,“ říká Ebertová. Ještě ji zpomalilo zákeřné stoupání v Prostějově. „Ploužila jsem se potom snad dvacítkou. Ale pak přišla léčba šokem, ve velké rychlosti aspoň nic nebolí,“ vypráví cyklistka.

    Tentokrát se ze závodu nebude zotavovat dlouhé měsíce. Koleno i ruka zabolely, ale ani to Ebertovou neodradí od dalšího extrémního výjezdu. O víkendu se chystá na další maraton, Krále Šumavy.

Zdroj: Mladá fronta DNES, 3.9.2002, Sport - Praha - strana 7