RAAM s českou vlajkou?

RAAM

    Pro nejtěžší cyklistický non-stop závod Race Across AMerica (RAAM) se kvalifikovala česká cyklistka Hana Ebertová (KPO). Co se však skrývá za tímto strohým konstatováním?

    Na jedné straně je tu legendární výzva pro všechny ultramaratónské vytrvalce v podobě 4 795 kilometrů dlouhé tratě napříč USA, která vede odhodlané závodníky vysokohorskými průsmyky i nekonečnými rovinami v tropických vedrech. Na druhé straně stojí bicykloví heróové doufající, že několikaleté rozvíjení vytrvaleckých schopností bude dostatečným základem pro rovnocenný souboj s nejtěžšími cyklistickými kilometry na této planetě.

    Je vůbec možné na kole v rámci jediného závodu ujet tolik, co běžný cyklista nasčítá za celou sezónu? Každoročně se o to pokouší nejlepší vytrvalci z celého světa a někteří skutečně uspějí.

    Cyklistický příběh Hany Ebertové (31) začíná nenápadně. Ve 26 letech uzavřela stolně tenisovou kariéru a se zarputilostí sobě vlastní se vrhla do světa kol. Velmi záhy pak nalezla zalíbení v jízdách na dlouhé vzdálenosti v cyklistických maratónech. Důkladná příprava zahrnující nejen náročný cyklistický trénink, ale také pečlivé zaznamenávání údajů a postřehů ze závodů a konzultace s předními odborníky souvisejících odborností jí napomohly k získání rozsáhlých zkušeností v oblasti vytrvalostní cyklistiky a k rychlému postupu mezi absolutní ultramaratónskou špičku, která dosud byla výhradně mužskou záležitostí.

    Nabitou cyklistickou sezónu Hany Ebertové ovšem nevymezují pouze dlouhé, delší a nejdelší tratě. Velmi zdatně si vede i v kratších hromadných závodech prestižních amatérských pohárů a kvalitní výkony podává i v individuálních jízdách proti chronometru - v časovkách.

    Z obsáhlého výčtu předních umístění v uplynulé sezóně uveďme např. celkové vítězství v poháru Unie amatérských cyklistů (UAC), 1. místo v časovce i závodu s hromadným startem v rámci Přeboru Prahy, či celkové vítězství ve Štorek sport cupu 2001 a pražského poháru Časovek do kopce. Obdobný výčet však pokračuje i v oblasti dlouhých tratí. Hana Ebertová se loni stala celkovou vítězkou silniční Velosérie 2001, když vítězně projela cílem prestižních závodů Král Šumavy, Beskyd Tour, Rampušák a Cannondale Vysočina.

    Výčet úspěchů však pokračuje i v ultramaratónské oblasti. Hana Ebertová si dojela pro prvenství i v závodě vypsaném na 24 hodin - v Bernard cupu a v další 24-hodinovce, Šíleném cyklistovi 2001 stanovila dokonce oficiální český ženský rekord v jízdě na kole na 24 hodin, který má hodnotu 784,743 km a je registrovaný Guinnessovou knihou rekordů. Pro zajímavost uveďme, že mužský rekord, který byl rovněž stanoven v tomto závodě, má hodnotu o pouhých 5 km vyšší.

    Již po tři sezóny byl vrcholem jejího cyklistického kalendáře nejdelší závod organizovaný u nás - Celou Českou republikou - 1 111 km. Hana Ebertová zde zúročila své bohaté cyklistické zkušenosti a ve všech třech případech úspěšně dorazila do cíle. Ročník 2001 tohoto závodu byl navíc oficiální kvalifikací na vysněnou metu všech ultramaratónců - na závod napříč Amerikou (RAAM), jejíž podmínky Hanka svým vítězstvím splnila.

    Splnění kvalifikačních kritérií spolu s rozhodnutím postavit se v Portlandu (Oregon) 16. června 2002 na start závodu Race Across AMerica vypsaného na 4 795 km pro Hanu Ebertovou znamená nejen zintenzivnění už tak náročné cyklistické přípravy, ale dává do pohybu i práci širokého přípravného týmu pro zajištění organizačního, technického a sponzorského zajištění této, pro českou cyklistiku, bezesporu mimořádné akce.

(Pokračování příště...)

Zvláštní bytosti?