Hovory z Ultrasportu II.
nejen o zapletených kolech a filozofii    
(1.3.2001)

Druhá část seriálu rozhovorů Jirky Salavy (KPO) s Lukášem Klezlem - servisním technikem firmy Ultrasport

JSA: Většinou týmy nějak spolu trénujou. Vypadá to i pěkně, když je potkávám na vyjížďkách po republice ve stejných dresech. Trénujete společně?
LK: Většina těch nejlepších není v Praze, a tak trénujou individuelně. Dá se říct, že se vídáme jen na závodech. Ty lidi, co za nás fungujou tady v Praze, jsou všichni prakticky hobíci.
Pak děláme srazy Kleinu. Jednou, dvakrát do roka. Probíhá to většinou celý víkend, nebo prodloužený víkend. Jede se na nějaký hory, třeba na Šumavu nebo do Jizerek. Tam se zabere celá chata…

Kolik tak zhruba funguje lidí kolem týmu?
No, třeba teď, co jsme vydávali licence pro lidi, co maj snahu něco dělat…, tak asi dvacet.

Ti všichni závodí?
Těch, co maj nějaký výsledky, je řádově pět. Teď nám přibylo mraky lidí, co jezdí silnici. Dřív jezdili za jiný týmy, ale asi tam nebyli spokojený s fungováním týmu. Takže si myslím, že tak kolem deseti lidí bude podávat zajímavý výsledky. Snad to bude zajímavý i pro ostatní lidi.
Dřív ten tým fungoval tak, že všichni lidi závodili na Kleinech. Ale ty lidi, co teď přišli, jsou z těch, co tvrdí, že to není v těch kolech, ale v nohách. Jezděj na různejch jinejch značkách anebo neznačkách.

Takže vstup do vašeho týmu není limitovanej zakoupením bicyklu značky Klein u vaší firmy (smích)?
Většinou to začínalo tak, že si ten člověk to kolo koupil. První jezdil s ním jenom hobby a pak ho to chytlo, začal jezdit víc a víc, začal se zajímat o ten tým, a že by si chtěl zkusit ty závody. Funguje to úplně naopak. Nebylo by to tak, že by ten člověk závodil a…, chceš za nás závodit, tak tuhle značku fakt ne! Musíš si koupit jiný kolo!

Ne?
Není to ani nějaká věc, která by mně…, třeba by se mně osobně líbilo… jako říct: „Máš blbý kolo, to mi není vůbec sympatický.“ Třeba si to v duchu myslím, ale…, ale na týhle bázi tady funguje hodně týmů. Musí mít stejný dresy, stejný kola… To je jenom taková póza těch lidí. Myslím si, že to není…, to není pěkný.

Myslíš, že vás spojuje nějaká filozofie?
U těch skalních je to taková filozofie..., že se jim líběj, že ten Klein je pro ně takovej kult. A to zpracování… Prostě maj tu potřebu se dvakrát, třikrát do roka sejít a pokecat si o těch kolech u piva na horský chatě. Tam se jezděj výlety od 50 do 150 km. Bývá to většinou před nějakejma výstavama, nebo po předváděčkách. Takže ty lidi maj takhle úplně čerstvý informace, ještě dřív, než si to přečtou z časopisů. Jaký tam budou inovace, co se tam bude měnit…,  je to pro ty lidi zajímavý. Maj o to pak mnohem větší zájem.

Si mi vlastně vyprávěl, že jsi byl ve Státech se podívat. Tuším na podzim to bylo. To jsi byl jenom u Kleina? Nebo…
No…, byli jsme na předváděčce. Ve fabrice jako takový jsme nebyli. Byli jsme na…, na akci …, protože Klein spadá marketingově pod Trek. Nespadá tam jenom Klein, spadá tam i Rolf, Gary Fisher a… Byla to akce, kdy ty firmy předváděly svoje nový kola. Byl to vlastně tejden, kdy jsme jako dýleři a prodejci, nebo mechanici měli možnost…, byl to takovej míting, kde byl vlastně každej z tý firmy: Ten pan Rolf nebo Gary Klein. Takovýhle lidi vedli ty svý přednášky o tom, co se změnilo, kde se…, co se vylepšilo na komponentech, co si myslí, že se bude příští rok prodávat.

Značka Klein… My sme v týmu dva, co máme Treka. V podstatě… jeden ti dost často prochází rukama, vždycky, když to někde smotám, ale… těžko to od tebe bude nezávislý, ale přesto… Klein versus Trek?
Klein versus Trek? Mně… než jsem vlastně do tý Ameriky jel, tak ten Trek mi vůbec nebyl sympatickej. Z tý vyšší střední třídy a vyšší třídy mi byli mnohem sympatičtější… Když jsem viděl, jaký lidi se tam kolem toho Treku točí, jak tam na silnicích USPS trénuje… Mám na to trochu změněný názor. Jako…, kolik třeba tam ty kola stojej…, voni třeba říkaj, že tu špičku, ten high end, co Trek vyrábí…, tak je to dobrý. Ale já bych za ty peníze, co stojej ty top modely, radši koupil třeba Serotu. Nebo jsou mraky dalších jinejch garážovejch firem. Trek… na to, v jaký to dělaj kvantitě, tak tam ta kvalita je.

Myslíš kvalitu karbonovýho rámu, nebo celkově?
Trek je tím karbonem celkem proslavenej. Ta technologie OCLV HC, je to úplně nová technologie…, aniž by to někde zvlášť uváděli, kde přesně je to na tom rámu použitý. Celá ta technologie vznikla v leteckým průmyslu jako většina pokrokovejch technologií. Použití toho materiálu je většinou v místech, kde jsou velký plochy. Ten karbon, jako samotnej, by byl náchylnej na poškození ve smyslu proražení. Ale včelí plástvy, který jsou tam zalitý s karbonovým vláknem, zvětšujou celkovou tuhost, což je velký přínos do způsobů zpracování karbonu. Jak váhově, tak pevnostně jim to hodně pomohlo, ale jak sám vidíš na svým rámu, mají s tím do dneška problémy. V místě spoje, kde je to lepený, to praská. I když je to většinou jenom lak, ale… Já jako zákazník, abych měl po půl roce rám takhle ohraničený, bych si to nekoupil. Na jízdní vlastnosti to vliv nemá, asi…, ale to je otázka spíš na tebe.

Klein dělá rámy z hliníku, Trek používá karbon. To ty dvě značky rozděluje. Co je spojuje, to jsou kola. Obě značky používají zapletená kola Rolf.
Co to celý spojuje, jsou peníze.

No…, dobře (smích).
To je to, proč to celý vůbec začalo. Že se k tomu ještě vracim. Proč ten Trek je vlastně kupoval. Ve svý době…, pořád jsou hodně úspěšný a asi nevěděli, co s penězma, a chtěli vydělaný peníze někam investovat. A udělali asi…, asi nejlepší investici…, že vlastně koupili nejlepšího člověka, který dělal komponenty a nejlepší ocelový rámy v Americe. A to je Keet Bontrager. A koupili člověka, který je v Evropě považovanej za zakladatale horskejch kol, což je Gary Fisher. No…, a pak koupili člověka, který má nejlepší duralový rámy a nejlepší zpracování duralu a to je Gary Klein. I když nechali ty lidi samostatně pracovat, tak Trek, jako takovej, si sám zlepšil vývoj.
Mimo jiné koupili taky Rolfa. Původem je to Němec, který žije v Americe a myslím, že má i americký občanství. Trek si ve správnou dobu uvědomil, že lidi budou chtít zapletený kola. Že na jízdních kolech budou chtít ušetřit váhu a nejefektivnějším způsobem, jak ušetřit váhu, když už máte lehký rám, jsou právě kola. Jedny zapletený kola dělal Keep Bon Reikr, což jsou klasicky zapletený třikrát křížený kola. S tím, že přední kolo je radiální (kvůli tuhosti) a vzadu je třikrát křížený a na druhý straně radiál. Druhý, koho si koupil, je Rolf. To je člověk, který začal dělat párový výplet.

Co si myslíš o názorech…, že když snížíš počet drátů, jsou pak ta kola určena pro speciální účely, jako jsou časovky, a normálně se na tom už nedá prakticky jezdit, ani trénovat… ? V tom ten problém není?
Ne, ne, ne…
Tam byl problém spíš v tý samotný konstrukci a využití těch drátů. Díky tomu, že Rolf přišel s takovou geniální myšlenkou, což je párový výplet. Ono to v dnešní době není ještě úplně doceněný. Dá se říct, že přišel s tím Rolf, ale párový výplet jako takový používá dnes firma Shimano. Je to kolos. Je to 90% světový produkce komponentů a ti by nešli do něčeho, co je špatný. A oni si velmi dobře uvědomují, že párový výplet umožňuje to…, že napětí v těch drátech se rozkládá. A vlastně, když dochází k otáčení kola a styku s asfaltem, dochází k tomu… k tomu únavnýmu cyklu, kdy ten drát se úplně prohne a povolí.
Když máš klasicky 32 drátový kolo, každej ten drát se povolí, když je ve styku se silnicí a ten protilehlý se extrémně napne. Tenhle únavnej cyklus se tam neustále opakuje. Kdežto u toho Rolfa je výplet párovej, dráty jsou u sebe a těch drátů je míň. Dochází k tomu, že při styku se silnicí jsou vždy dva dráty a síla se rozkládá na dva dráty. Takže to napětí v drátech je poloviční.
Rolf má velkou přednost, že na rozdíl od klasicky vypleteného kola, kdy napětí na drátu je 100 až 120 liber, má ten párovej výplet…, že to namáhání drátů je nesrovnatelně menší a má napětí na drátech až 200 liber. To kolo tím mnohem líp jede a má daleko větší tuhost do přenosu energie.
Další věc, co udělal Rolf, je to, že u zadního náboje naproti vořechu zvýšil přírubu… a zvýšil jí o tolik, aby moment páky se vyrovnal. Takže u zadního kola, když jde do záběru, tak u klasickýho výpletu jedna strana výpletu zabírá víc, a tím to kolo má snahu se kroutit. Když je příruba u Rolfu zvýšena, páka se vyrovnává a obě dvě strany výpletu zabírají stejně, což je ideální, protože to kolo se nekroutí. Celý ten přenos energie z řetězu a kazety jde na obvod kola a jsou minimální ztráty energie. V tom samozřejmě pomáhá ten párovej výplet.
Takže ta myšlenka, kterou von přinesl před ňákejma vosmi…, deseti lety a lidi si ťukali na hlavu a říkali, že je blázen, když chce mít funkční čtrnácti drátový kolo, je pryč. A dneska se na těch kolech jezdí cyklokros a vozí to USPS tým. Určitě tudy vede cesta a Shimano ví, proč to udělalo.
Rolf používá náboje DT Swiss…, a co týče servisu…, sice pořizovací cena není nejlevnější, ale na ten servis je materiál dostupnej a ty kola se centrujou normálně v ruce. Jsou tam použitý standardní dráty, který se daj koupit v 50%, 60 % obchodů za 10 až 15 korun, což je důležitý pro zákazníka.

Hmm…

(zákaznice požadovala pomocná kolečka k dětskému kolu… bohužel tento sortiment zde nevedou)

Tyhlec ty věci kolem Rolfů… se opakujou u všech modelů…, ať jsou to horský, nebo silniční, že jo?
Opakuje se to. To, co je rozlišuje, je v podstatě počet drátů…, nemají tak velkej profil ráfku.
Nemají…, mají…, dá se říct, že ty levnější modely mají větší napětí na drátech, je to způsobeno větším průměrem drátů. Čím to kolo je lehčí, tím se používají víc zeslabovaný dráty a to napětí klesá, ale tuhost zůstává stejná u těch kol.

Takže váha a odezva, teda dynamická, teda na tu jízdu…?
No… má tam vliv. Třeba u těch Sestrier. Je to tam celý daný tím, kolik hmotnosti je na tom obvodu ráfku. Teďkon udělali revoluční model, který jmenuje Sestrire. Ten je proti modelu Vector PRO, což dobře znáš, jezdíš ho, úspora ňákejch 120 g na ráfku. Což je neuvěřitelný. Zas aby udržely tu pevnost…

(telefon)

No…, úspora… tý váhy…?
Jo…, úspora tý váhy. Nejvíce ušetřili na ráfkách. A…, a… dosáhli toho tím, že jak byl véčkovej, tak ho snížili a udělali z něj profil…

Lichoběžníkovej?
Jakoby…, jakoby kvádr. Ten profil je obdélníkovej. A tím, že ten ráfek není klasicky půlkulatej, tak má mnohem větší tuhost. Takže…, takže je to dobrá myšlenka.
Rolf, jako člověk, je strojař a má to v hlavě moc dobře srovnaný. Když si vemeš pět základních bodů, čím jsou ty kola charakteristický, tak si uvědomíš, že na tom nic není…, že to je všechno založený na vyzkoušenejch a funkčních systémech, jako je páka, rozkládání sil…

Když si vezmu tu srovnávací tabulku vah, co jsi mi dal k nahlédnutí…, tuším, že se i objevila ve zkrácené formě na našem serveru…, je tam porovnání s Mavikem s Shimanem, tuším ještě s dalšíma značkama… Je to teda tak, že nejlehčí kolo jsou ty karbonový modely, ale... jsou určený na časovku, přesto, že jsou nejlehčí?
No…, na časovku? Ono to nemá nějaké konkrétní určení. Dá se říct, že lidi z USPS…, jsou tam dva lidi, kteří už druhou sezónu jezdí na těch karbonovejch Rolfech a zjišťujou…, vylepšujou se ty brzdný plochy, na který je nanesená keramika. Pořád se tam vychytávaj…
Ty kola jsou dnes v prodeji, vážej 1300 g, ale ta cena je neúměrná. Nejlepší kolo s poměrem výkon/cena je model Sestriere. Když si to vezmeme z těch funkčních zapletenejch kol na našem i celosvětovým trhu, tak patří se svými 1480 g mezi nejlehčí. To je i s upínákama.
Přímo jako nějaký určení ty karbony nemají. Mají stejný systém zapletení jako Vectory PRO, jsou tam použitý stejný dráty DT Swiss Aero. Specifický využití…, určitě by se to dalo použít jak v kopcích…, jsou hodně lehký, ale rozhodně by se s nima dala jezdit i časovka. Určitě budou, protože je tam použitej vysokej karbonovej ráfek 3,5 centimetru na výšku, ty kola náchylnější na boční vítr a ovladatelnost.

Tak…, když by jsi měl srovnat ty Sestriery a PROčka…?
Sestriery…, tam je úspora na ráfku nějakejch 120g, což je 240g na obou kolech a díky tomu, že tam je nižší profil ráfku a je tam 22 drátů ve předu a 24 vzadu u Sestrierů, tam jsou použitý 1,8 na 1,6 DT dráty  - a proti tomu Vector PRO má 14 drátů vepředu a 16 drátů vzadu. Má sice vyšší ráfek, ale tuhost těch kol by měla být velice podobná. Už jsem se setkal i s názorem, když to ten zákazník viděl a koukal se na to a říkal: „Tady jsou takový... Vypadá to jako by to nějakej pavouk vytkal, to jsou slabý nítě “ , ale díky tomu, že je tam těch drátů víc, že je to zase párovej výplet…, tak to má větší životnost. Náboje to má úplně stejný, jsou tam 240 Hűgi, což patří mezi nejlepší produkt, co HüGI vlastně vyrábí.
Určení… určením jsou Sestriery kola do kopců, ale dá se použít úplně na cokoli. Vectory PRO jsou kola, který jsou určitě dobrý na časovku nebo na ňáký kriťáky by byly dobrý, ale vloni jsem je vozil v kopcích a ...

Já jsem je tam taky vozil.
Jako nejzajímavější model, poměr výkon cena, jsou určitě Vectory Compy, což jsou kola, který…, který by mohli zaujmout jak cenově, tak…, vlastně je to model, kterej je pod Vectorem PRO. Funkčně, pevnostně, váhově je to srovnatelný s Ksiriem nebo dá se říct i s jinejma top modelama jinejch značek. To kolo sice v tý hiearchii nepatří mezi top, ale jak funkčně, tak cenově, tak co se týče servisu… a už mě nenapadá, čím by to mohlo…, to kolo je hlavně dostupný i cenově pro lidi.

(přišel zákazník, který si odvezl nové horské kolo v cenové relaci nad 50 tisíc korun)

...  pokračování příště ...
 

Hovory z Ultrasportu I.