Adam Příbrský:  zrod velkého cyklisty
(nekonečný seriál o nejmladším členovi KPO)


28.1.2001 19:17 – ODO = 1 111

    Přesně na Nový rok - 1. ledna 2001 - překonal Adam svých prvních tisíc kilometrů. Takovým bezvýznamným sdělením jsme ani nezatěžovali internet, nebudeme hlásit každý jednotlivý tisíc. Za první měsíc roku 2001 ujel Adam dalších 111 kilometrů. Tím dosáhl významné konfigurace číslic na displeji svého computeru, která jednoznačně stojí za oznámení. Tedy přátelé vězte: Adam ujel 1 111 km právě dnes 28.1.2001 v 19:17 hodin.

    Já jsem v lednu ujel pouhých 187 kilometrů. Vím, že to není moc. Srovnejme, kolik má kdo najeto. Údaje o svých kilometrech posílejte na kpo@kpo.cz .


6.12.2000 – ODO = 864

První kontakt se špičkovou technikou dopadl výborně, Adamovi se kolo líbí
   
Koncem 8. měsíce jsme již uznali Adama za dostatečně vyspělého, aby se začal seznamovat s cyklistickou technikou. Využili jsme momentální výměny komponentů mého silničního kola a předložili Adamovi zcela nové a čisté díly. Jeho reakce byla naprosto skvělá, jak můžete vidět na dokumentární fotografii:

     Adam pochopil, co je na světě dobré, byl z krásné techniky naprosto nadšen a zdálo se, že zadní kolo má větší úspěch, než všechny hračky. Za několik měsíců přejdeme na odmontované, použité, i když vyčištěné staré komponenty a teprve někdy na jaro je naplánováno seznámení s celým kolem a první jízdy na sedačce.
    Zvykejte své potomky na cyklistiku co nejdříve, aby byl úspěch jistější. To je důležité především u holčiček, u nichž není vztah k cyklistice přirozený a je třeba jej vědomě podporovat.


20.10.2000 – ODO = 614

    Nebojte se techniky – i Adam má computer na kočárku


13.10.2000 16:48:04 – ODO = 600

    Právě nyní překonal Adam proslulý rekord Hanky Ebertové na Šíleném cyklistovi 2000.


30.9.2000 – věk 6 měsíců a 10 dnů – ODO = 542

    Adamův computer už delší dobu ukazuje hodnoty vyšší než 500 km. Právě teď je to 542 a stále rychle stoupá. Není zajímavé informovat pravidelně o tom, že Adam ujede téměř 100 km měsíčně se železnou pravidelností, kterou by bylo možné nazvat i nudou. Prostě 600 nás čeká brzy.
    Mnohem zajímavější je sledovat malého cyklistu, jak roste, sílí a rychle získává dovednosti potřebné k bezpečnému ovládání kola. Již není problémem pevně uchopit předmět. Předmět pak pustit je problém, který i podle dostupné literatury bude nutno ještě velice dlouho trénovat.
    Předevčírem si Adam pořídil nový sportovní stroj – lehčí, s tvrdším odpružením a s ještě menšími koly (obvod pouhých 63 cm). Kdo z Vás se může pochlubit možnosti nastavit průměr kola až na nulu. Zde se uplatnila geniální prozíravost našich přátel z KPO v čele se samotným prezidentem. Adam nebude mít nyní s novým menším kolem velké problémy. Zbývá hlavně vyřešit, jak připevnit magnet čidla na kolo. Kola totiž nejsou vyplétaná, ale s litými paprsky.


19.7.2000 – ODO = 300

    Ne každý cyklista, a zvláště ne teprve budoucí cyklista, se může pochlubit, že ujede za měsíc téměř 100 km. Adam dorazil „třístovku“ tentokrát den před svými „jednotřetinovými“ narozeninami. Těšme se, že ke svým „půlročním“ narozeninám dosáhne na „pětistovku“.
    Adam již natrénoval velice pevný úchop a řídítka by již udržel – pravda, problémy s koordinací pohybů se ještě zdaleka nepodařilo odstranit a tak by byl sice řídítka schopen držet, nikoli vědomě uchopit.


17.6.2000 – ODO = 200

    Adam vzdal hold všem šíleným cyklistům. Na počest konání akce Šílený cyklista 2000 dosáhl 200 ujetých kilometrů se svým kočárkem. Stalo se tak dnes - 3 dny před svým tříměsíčními narozeninami - mezi 15. a 16. hodinou v Radotíně. Je to symbolické zvláště proto, že Adam kvůli této akci speciálně přijel do Radotína.
    Zatím je Adamův cyklokomputer stále umístěn na kočárku, protože ten je jeho nejčastěji užívaným vozidlem. Kolo již vlastní, ale zatím jen každý večer trénuje cyklistické krouživé pohyby nohou a průběžně sílí, aby mohl co nejdříve přesedlat.


30.5.2000 – ODO = 168

    Úvodem je třeba podotknout, že nejmladšímu členovi KPO – Adamovi Příbrskému – byly 20.5. teprve dva měsíce.V rámci důkladných oslav, které den po jeho narození na počest novopečeného tatínka Dušana uspořádal náš klub, dostal novorozený cyklista Adam do vínku od KPO svůj první komponent – cyklokomputer Sigma 400, vybraný na základě jeho jedinečné schopnosti snímat rychlost i u kola s velmi malým obvodem. Adamův současný stroj má totiž průměr kol pouhých 14 centimetrů.
    Tatínkova reakce byla dle očekávání nadšená, ale mezi členy KPO byla cítit obava z reakce druhé poloviny Adamova týmu. Nicméně naše obavy se ukázaly jako liché – computer zaujímá k naší velké radosti čestné místo ve středu „řídítek“ Adamova stroje.


Související články: Nebojte se techniky – i Adam má computer na kočárku

Dušan Příbrský