Oprava volnoběžky výměnou

    Volnoběžka je zařízením, které mnohý cyklista ještě neviděl a pravděpodobně ani neuvidí. Je to zařízení, které vás naštěstí tak často nezradí. Ti technicky zdatnější vídají volnoběžku při výměně nebo čistění pastorků. Kolik z nás se však již podívalo dovnitř?

    Mne moje volnoběžka zradila již potřetí, tentokrát při Otvíráku 2002. Mám tedy jedinečnou možnost podělit se s vámi o zkušenosti s tímto zařízením. Teplota okolí byla ráno -18˚C. Asi po 3 kilometrech klesla teplota uvnitř volnoběžky hluboko pod nulu a voda, která za dlouhou dobu bez údržby vytlačila mazivo, zamrzla. Praporky se přestaly pohybovat a volnoběžka se stala volnoběžkou v obou směrech. To si pak moc nezajezdíte.

    Předem vás mohu uklidnit, že volnoběžka vás během normální životnosti kola pravděpodobně nezradí - v době, kdy se rozpadá volnoběžka, je totiž celé kolo již řádně opotřebované. A než se do ní dostane množství vody potřebné k totálnímu zamrznutí je více než pravděpodobné, že již uvnitř není mechanicky vše v pořádku. Volnoběžka se neopravuje, volnoběžka se vyměňuje.

    Pokud vás ale volnoběžka zradí na trase, pak je třeba se nejdříve přesvědčit, zda je to zpět až domů z kopce. V tom případě žádný strach, bez problémů dojedete. Pokud sjezd až domů chybí, je nutno se rozhodnout, zda je výhodnější dostat se zpět pěšky, hromadnou dopravou nebo stopem. Rozebrat a složit volnoběžku na krajnici je dost náročná operace i v případě, že náhodou máte s sebou veškeré potřebné nářadí a maziva. Malá pravděpodobnost, že se vám volnoběžku podaří zprovoznit alespoň na dojetí, zde zůstává. Je však opravdu malá.

    Na sejmutí volnoběžky z náboje postačí šestihranný klíč (imbus) 10mm:


obr. 1

    Pozor, to je však velikost, která není v běžných sadách obsažena. Kolo vyjměte z rámu a odstraňte rychloupínák a osu. Otvor v náboji vypadá jako kulatá díra, ale na straně volnoběžky do něj zapadne desítka imbusklíč a vyšroubujete dutý šroub, který spojuje volnoběžku s nábojem. Teď je nejvhodnější nasadit novou volnoběžku, imbus znovu zašroubovat a považovat opravu za ukončenou.

    Jak již bylo uvedeno, pokud vás už volnoběžka opustila, není potřeba ji rozebírat, vnitřek je zpravidla neopravitelný. Kdyby se přesto někdo chtěl podívat, jak jeho volnoběžka fungovala, když ještě byla zdravá, může se bez obav pustit dovnitř.

    Potřebujete k tomu jen nějaký nástroj, kterým by bylo možno vyšroubovat vnější matici volnoběžky. Například kulaté kleště s dostatečně úzkými konci, které vložíte do výřezů v matici:


obr. 2

    Pozor - matice se povoluje otáčením ve směru hodinových ručiček (tedy obráceně, než je tomu u běžného závitu). Pro povolení vnější matice je vhodné nechat volnoběžku na zadním kole a přizvat si asistenta na přidržení ráfku. Roli asistenta zvládne i přítelkyně či manželka, síla potřebná na přidržení velkého průměru ráfku je poměrně malá:


obr. 3

    Po odšroubování vnější matice 3 můžete sejmout drážkovaný náboj 2. Přitom se vysype asi 40 kuliček, ale praporky drží na vnitřním náboji 1 pod kruhovou pružinou, která je přitlačuje a tím zároveň nadzvedává do pracovní polohy.

    Pokud potřebujete volnoběžku opět složit, nalepte kuličky vazelínou na jejich ložiskové dráhy. Ložiskové dráhy nepřeplňujte kuličkami, vždy musí zbýt vůle přibližně rozměru jedné kuličky.

    Pro ty, kteří nechtějí bez důvodu rozebírat svoji milou volnoběžku, nebo pro ty, kteří ji již rozebrali, ale mají například „Campu“, provedeme praktickou instruktáž „rozborky a sborky“ volnoběžky Shimano Alivio a STX RC u příležitosti pravidelné schůze cyklistického klubu KPO ve středu 6.2.2002 ve 20:00.

    KPO zve všechny zvídavé. Buďme lepšími cyklisty!

Oprava volnoběžky výměnou - fotoreportáž

    Dušan Příbrský