Jak na mlsání a sladkosti
aneb nad dopisy
lékaři KPO

... Bohužel se mi daří přibírat kila, neboť jsem zvyklý na přísun sladkostí, které se mi momentálně nedaří omezit (a to nemluvím o vánocích za dveřmi). Jo, kdybyste měl nějaký "fígl" jak ošálit přísun přebytečných joulů...


Fint na sladkosti mám hned několik:

1) Co doma není, to nemůžu sežrat. Prostě doma nic takového nesmí být. To bohužel platí i pro cukroví. Nejlepší je všechno rozdat a nechat si jen pár (opravdu jenom pár!) nejoblíbenějších kousků.

2) Pokud máte problémy s cukrárnami a pekárnami, platí trik, který se doporučuje alkoholikům, gamblerům a jiným závislákům - nenosit u sebe hotovost. Než najdete bankomat, máte šanci si chutě rozmyslet.

3) Nejhorší sladkosti jsou dorty. Samotný cukr by až tak nevadil, daleko horší je ten tuk, co je v krémech, polevách, ale přidává se i do těsta, aby bylo jemnější. Takže - dorty nebrat!

4) Místo sušenek si kupte dětské piškoty. Všechny sušenky, řezy, oplatky a podobné nástrahy mají okolo 30 a více procent tuku. V dětských piškotech je tuku myslím do 5%. Pokud by Vám připadaly suché, stačí je nalámat do dětské výživy. Delikatesa a přitom dietka!

5) Chléb s marmeládou je také sladkost a přitom naprosto dietní. Má podmínku - žádné máslo pod marmeládu.

6) "Hlad je převlečená žízeň" - sice je to heslo pivařů, ale aplikovat se dá velmi dobře. Sladkosti a jiné hříchy se často pojídají z nudy, nervozity či společenských rozpaků (při jednáních a jiných příležitostech). Naučte se místo toho něco popíjet. Z osobní zkušenosti doporučuji čaj. Opět to má háček - žádné doslazování, žádná Coke, žádný alkohol!

    POZOR! Pokud vás napadne u více než dvou bodů jako reakce námitka, začínající slůvkem "Ale...!", nehledáte rady, ale výmluvy. Všechno to funguje jen tehdy, pokud opravdu chcete.

    S pozdravem "Aqua, pasta e bici!" :-) (pro ty, kdo neumí italsky a nečetli prosincové Velo "voda, těstoviny a kolo!").

Váš

    Ondra Vojtěchovský
    vojtechovsky@kpo.cz